Toit ja fosfor

Fosforit kasutatakse ka näiteks tikutööstuses, määrdeainetes ja puhastusvahendites.

Fosforhapet kasutatakse metallipindade puhastamiseks. Viimane valdkond on oluline autotööstuses, kus korrosiooni tõrjeks ja värvimisele eelnevalt töötletakse autokeresid fosforhappega. See rakendus tarbib 2/3 tööstuslikust, nn. termilisest fosforhappest.

Lahustumatuid fosfaate kasutatakse vees, et filtreerida metalliosakesi ning vee pehmendamiseks, eemaldades veest metalliioonid. Samuti kasutatakse fosforit hambapasta, kosmeetikavahendite ja šampoonide koostises. Lisaks kasutatakse seda naatriumlambis kasutatava klaasi valmistamiseks, kaltsiumfosfaati kasutatakse nõude valmistamiseks. Valget fosforit kasutatakse süütepommide, suitsupommide ja lahingumoona valmistamiseks. Samuti kasutatakse ka terase ja liitiumakude tootmisel. 

Leelismetallide fosfaatide lahuseid ja polüfosfaate kasutatakse pesemis- ja puhastusvahendites, parandades nende pesemisvõimet ja pehmendades vett. Need seovad veest kaltsiumi- ja magneesiumioone mille tulemusel muutub vesi pehmemaks. Polüfosfaadid reageerivad vees sisalduvate raud- ja mangaanioonidega, mis muidu teevad pesu kollakaks.

Kasutatud: Karik, H. 1991. Hämmastavad ained. Valgus, Tallinn.