Maavarade uurimine ja kasutamine
Stuudios on keskkonnaministeeriumi asekantsler Ado Lõhmus, Viru Keemia Grupi arendusdirektorJaanus Purga, Eestimaa Looduse Fondi juhatuse esimees Silvia Lotman ja Tartu Ülikooli arendusprorektor, geoloog ja keskkonnateadlane Erik Puura. Saatejuht on Indrek Treufeldt.
13.05.2014
Saade vaadatav siin.
Eesti maapõu peidab endas fosforiiti, kulda, hõbedat, niklit, tsinki, pliid ja ülikallist molübdeeni sadade miljardite eirode väärtuses. Geoloogide sõnul on nimetatud maavarade kaevandamise võimalused läbi arutamata, sest ministeerium keeldub Eesti maapõue uurimast.
06.05.2014
Kadri Paas
Artikkel loetav siin.
Arusaam, et Eesti maapõu on vaene, ei peagi väga paika. Selles peitub fosforiiti, rauamaaki kui ka savikilti, mis sisaldab erinevaid väärtuslikke metalle, rääkis Tartu Ülikooli geoloog Leho Ainsaar.
13.03.2013
Leho Ainsaar
Tartu Ülikooli geoloog
Intervjuu vaadatav siin.
Emotsionaalne ja emotsioonidele rõhuv on juba selle vastuoludel rajaneva saaga nimetus – teine fosforiidisõda! Me kõik mäletame ja teame, milline positiivne mõju oli fosforiidisõjal. Meil on ettekujutus ja mälestus, et ühel pool olid pahad ja teisel head, ühel pool õiglus ja teisal ebaõiglus. Kas on õiglane sama paralleeli praegusele huvide konflikti olukorrale külge pookida, on omaette küsimus.
04.03.2014
Einar Vallbaum,
Lääne-Viru maavanem
Kui Lääne-Virus tõusis taas huvi meie maapõuevarade vastu, täpsemalt VKG Grupp hakkas taotlema fosforiidiuuringuteks luba, elustus taas vana vastupanuteema – kohalike keeldumine, lubamaks ükskõik milliseid meie elupaikade all asuvate maardlate uuringuid.
01.02.2014
Urmas Tamm,
Rakvere linnavolikogu liige, Keskerakond
Kui küsida, kes peaks maavara uuringuid tegema, siis arvan, et see peaks olema riik riikliku geoloogiateenistuse näol. Maapõueseadus sätestab, et üleriigilistes maardlates ja aluspõhjas lasuv maavara kuulub riigile. Seetõttu on loomulik, et vastav kompetents ja tehnika oleks riigil olemas ning koos sellega ka täpne ülevaade oma varadest.
30.01.2014
Sven Valler
Rägavere valla arengu- ja
maaelukomisjoni liige
Erasektorile on loomupärane omanike huvide esindamine. Keskkond ja maavarad on aga iseenesest avalik mure ja vara. See tähendab, et erasektorile on mõistlik jätta uuringud, mis puudutavad majanduslikku tasuvust, avalikul sektorile aga keskkonnaga seotud uuringud ja arutelu, kuidas varast ühiskonnale võimalikult palju kasu tõuseks.
28.01.2014
Rannar Vassiljev
Riigikogu liige, SDE
Fosforiidivarud on taas huviorbiidis, aga selle vahega, et huvitujateks on seekord Eestimaa enda ettevõtjad. Ei saa ühele mäenduse ja keemia valdkonnas tegutsevale ettevõttele, milleks on VKG grupp, selle huvi pärast ka midagi ette heita. “Kes siis veel?” on retooriliselt küsinud ettevõtte juht Priit Rohumaa. Riik – on tavapärane alternatiivne vastus. Ettevõtte tasandil saab see olla vaid Eesti Energia.
21.01.2014
Marko Pomerants
riigikogu liige
ERR:
Soov uurida fosforiidivarusid toob pinnale vanad hirmud keskkonna pärast
Geoloogid, mäeteadlased ja Viru Keemia Grupp (VKG) tahaksid väga uurida, millised on Eesti fosforiidivarud, paraku on see soov toonud pinnale veerandsajandi tagused hirmud keskkonna pärast.
12.01.2014
Marju Kaasik
Lembit Kaljuvee,
Riigikogu liige, demokraatide saadikurühm
27. november 2013
Priit Rohumaa
VKG juhatuse esimees
21. november 2013
Lembit Kaljuvee,
Riigikogu liige, demokraatide saadikurühm
23. november 2013